Wyniosły, ale jaki piękny!

Zakochałam się w kompozycjach z czosnkami ozdobnymi.

W ogóle uwielbiam kwiaty cebulowe. Ich urok w fazie kwitnienia pozwala zapomnieć o ich największej wadzie, tj. żółknących łodygach, które należy trzymać na rabacie aż do momentu całkowitego zeschnięcia, aby cebule dobrze się odżywiły. Coś za coś – jeśli chcemy mieć ładne kwiaty w przyszłym sezonie.

Jest oczywiście na to sposób, a mianowicie właściwie dobrane towarzystwo kwiatów na rabacie, aby te ładniejsze, będące w fazie wzrostu zasłaniały te, które muszą zostać, a nie wyglądają już świeżo.

Czosnki występują na półkuli północnej i liczą aż 300 gatunków. W Polsce z roku na rok są coraz bardziej lubiane. Należą do rodziny liliowatych, czego bym o nich nigdy nie powiedziała. Najlepiej rosną w słońcu lub półcieniu w glebie przepuszczalnej, lekko wapiennej.

W swoim skromnym ogródku mam jeden fioletowy – wygląda mi na odmianę „Globemaster”, który tworzy olbrzymią kulę usianą drobnymi gwiazdkami oraz dwa białe.

Aktualnie rosną one na zacisznym, półcienistym kawałku ogródka, w towarzystwie ostróżki, lilii i floksa. Towarzystwo zacne, ale późnokwitnące. Tzn. później niż czosnek. Owszem, zasłonią sobą jego marne liście, ale ja chciałabym jakiegoś kontrastu. Pomyślałam o przywrotniku ostroklapowym. Jego limonkowe kwiatuszki będą ładnie wyglądać z pojedynczymi fioletowymi kwiatostanami czosnku. Żurawka o różowych kwiatach? A może w towarzystwie jednorocznych, np. wysokich aksamitkach w kolorze ecru?  Natomiast białe czosnki widzę w białej serduszce. Zero kontrastu, tylko biała elegancja.

Mam znajomą Panią, która ma mnogość czosnków i zastanowiłam się nad ich rozmnożeniem. Ona rozmnaża je z nasion jesienią. Już wczesną wiosną ładnie wychodzą z ziemi. Cebule czosnku dzielą się też samodzielnie, ale po około 5 latach od posadzenia.

Mnie do tego ewentualnego podziału zostało przynajmniej 2 lata, więc skupię się jednak na wysiewie z nasion.

Czy ktoś miał doświadczenia z dzieleniem czosnków i komponowaniem ich z innymi roślinami? Jeśli tak, proszę się ze mną podzielić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk

Powrót do góry