W poprzednim sezonie postawiliśmy w ogrodzie hotele dla owadów, aby przygotować dobre warunki do hodowli pszczół murarek. Pszczoła murarka w ogrodzie to nieoceniony a jednak ciągle niedoceniony gość. 

Hotel dla owadów

Charakterystyka pszczół murarek

Murarka to dzika pszczoła. Jej nazwa pochodzi stąd, że muruje swojej gniazdo wykorzystując wilgotną glinę i ślinę. To pszczoła, która najwcześniej wiosną zaczyna swoją aktywność. Żyje bardzo krótko, bo około 7-8 tygodni. W tym czasie w otworach drzew czy specjalnie przygotowanych dla nich łodygach trzcin składa jaja i znosi pyłek, który będzie pokarmem dla młodych osobników. Tak zaopatrzone przetrwają zimę i wybudzą się wczesną wiosną. Murarki są pszczołami samotnicami. Nie mają królowej, mimo, że żyją w grupach.

Jakie są zalety obecności pszczół murarek w ogrodzie?

  1. Murarki z większą intensywnością niż pszczoły miododajne zapylają rośliny i to jest ich największy atut. Muszą w swoim bardzo krótkim życiu zgromadzić wystarczającą ilość pyłku dla młodszego pokolenia.
  2. Murarki pojawiają się wczesną wiosną, wraz z pierwszymi kwitnącymi kwiatami, także tymi na drzewach owocowych. Jest zatem szansa na zwiększenie ilości zapylonych kwiatów, co przełoży się na większe plony. 
  3. Murarki są zupełnie nieszkodliwe dla człowieka. Nie są agresywne i nie żądlą. 
  4. Mogą być hodowane blisko domu i są bezpieczne dla dzieci, które mogą obserwować ich rozwój.

Jak przygotować dobre warunki do hodowli pszczół murarek?

Posiadając nawet niewielki ogródek, taki jak nasz, można z powodzeniem hodować pszczoły murarki. Jak stworzyć dobre warunki dla pszczół murarek?
Można im sprawić domki, wypełnione łodygami roślin. Najlepiej sprawdza się trzcina, ale można wykorzystać również łodygi innych roślin, byle w środku była pusta przestrzeń, a otwór miał ok. 7 mm. Optymalna długość “rurek” to 15-20 cm.
W naszym domku pszczoły murarki zamieszkały także w kawałkach pociętych gałęzi, w których wywierciliśmy otwory. Na zdjęciu poniżej możemy zobaczyć zaklejone otwory, z których murarki jeszcze się nie wygryzły. 


My zwabiliśmy pszczoły murarki do ogrodu sadząc rośliny miododajne, głównie facelię. Można jednak zakupić kokony, które wczesną wiosną wystawiamy do ogrodu i czekamy aż pszczoły się wygryzą i zasiedlą domek. 

Jak przygotować hotele dla pszczół murarek i pozostałych owadów?

Nasze domki zbudowaliśmy tak, aby zamieszkiwały w nich także inne owady. Mamy zatem doniczki z suchą trawą dla biedronek i złotooków, a także korę i szyszki dla pozostałych owadów. W tym sezonie dokupiłam trochę rurek trzcinowych, które wydają mi się być bardziej użyteczne niż np. kora drzew czy szyszki. W każdym następnym sezonie będę zwiększać powierzchnię wyłącznie dla pszczół murarek.

  1. Domki nie powinny być ani malowane, ani impregnowane. Owady zasiedlą tylko te, zbudowane z naturalnego materiału. 
  2. Miejsca użytkowane przez pszczoły murarki powinny być w jakiś sposób zabezpieczone przed nadmierną wilgocią. Nie da się jej całkowicie uniknąć, ale dobrze jest przykryć domek jakimś daszkiem, żeby woda nie spływała bezpośredni na gniazda.
  3. Bardzo ważna jest wystawa hotelu dla owadów. Ustawmy go w słonecznym miejscu, a front skierujmy na południe, wschód lub zachód. Dwa domki mamy skierowane na północ i pszczoły go nie zamieszkały.  Będziemy zmieniać ich lokalizację.
  4. Gniazda pszczół murarek można dodatkowo zabezpieczyć siatką o niewielkich ok.1 cm oczkach. Zapobiegnie to wydziobywaniu larw murarek przez ptaki. 

Zagrożenia dla pszczół i innych owadów. Jak możemy pomóc im przetrwać?

Niestety,  destrukcyjna i wręcz bezmyślna działalność człowieka prowadzi do wymierania małych mieszańców ogrodu. O tym, co szkodzi owadom i jak możemy im pomóc przetrwać, napisałam w poprzednim artykule “Przyjazne warunki dla pszczół i innych owadów”

Bardzo polecam hodowlę pszczoły murarki w ogrodzie. Będziecie mieć dużą frajdę z obserwowania tego pracowitego żyjątka, które przyczyni się do zwiększenia plonów w Waszych ogródkach warzywnych i owocowych.  Aby przygotować dobre warunki dla pszczół murarek ważna jest obserwacja tych owadów, najlepiej we własnym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk

Powrót do góry