Sezon na „a co zakwitło dziś w ogródku” uważam za otwarty.

Zanim dzisiaj spadła na ziemię ta oszałamiająca ilość śniegu, zdążyłam zrobić zdjęcie pąkowi białego ciemiernika, który zakwita w moim ogródku jako pierwszy.

Mam go od kilku lat. Zakupiłam go pewnej zimy w markecie i dopiero później przeczytałam jaki to niezwykły kwiatek. Na wiosnę przesadziłam go do ogródka i z roku na rok był coraz większy i pięknie kwitł. W zeszłym roku, tworząc nową rabatę, podzieliłam go i nawet nie miałam nadziei, że w tym roku zakwitnie, a tu taka niespodzianka. Ciemiernik jest byliną długowieczną, może rosnąć na tej samej rabacie przez wiele lat i z roku na rok jest piękniejszy.

Biały ciemiernik rozpoczyna kwitnienie nawet w okolicach Bożego Narodzenia, dzięki czemu zyskał nazwę „róży bożonarodzeniowej”. Jest to najczęściej uprawiany gatunek ciemiernika. Można rozmnażać go przez podział karpy, ale także chętnie sam się wysiewa.  

Istnieje kilka gatunków ciemierników uprawianych w ogrodach i rosnących dziko. Różnią się wielkością i kolorem kwiatów, czasem wrażliwością na mróz. Jedną cechę mają natomiast wspólną: wszystkie części roślin są trujące – zawierają bowiem trujący glikozyd heleborynę.

Niemniej jednak warto je mieć w ogródku, bo co może być przyjemniejszego w środku zimy, jak kwitnący kwiatek na mrozie?

Ciemierniki dobrze czują się w miejscach zacienionych, osłoniętych od wiatru. Lubią glebę próchniczą, wilgotną. Ładnie wyglądają w towarzystwie niewysokich krzewów. Ja posadziłam go w towarzystwie barwinka i myślę, że będzie to udane sąsiedztwo.

Dodatkową ozdobą ciemiernika są jego skórzaste liście.

A dzisiaj będąc na zakupach w Biedronce kupiłam sobie… kolejnego ciemiernika białego!

Jedna odpowiedź do “Ciemiernik”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk

Powrót do góry