A symbol pawich piór.
Jakiś czas temu poczyniłam klasyczny chustecznik z motywem pawich piór a w obecnej rzeczywistości chustecznik występuje w roli rękawicznika:)
Dla mnie pawie pióro to symbol piękna i doskonałości. Niestety, wiele osób przesądnych uważa je za źródło nieszczęść i konfliktów w rodzinie.
Skąd wziął się przesąd?
Prawdopodobnie przesąd ten pochodzi z czasów Polski szlacheckiej, kiedy to szlachta w obawie przed kradzieżą pawi i ich piór ze swoich ogrodów puściła w obieg pogłoskę, że ściągają one nieszczęścia do domu.
Symbol pawia w sztuce.
Natomiast motyw pawia czy jego piór często spotykany jest w sztuce. Zwłaszcza w średniowieczu, kiedy symbolika była ważna ze względu na swoją formę przekazu, którgo odbiorcami byli głównie ludzie niepiśmienni. Dla ludzi średniowiecza wszystko co postrzegali miało jakiś sens i było stworzone w konkretnym celu. W tym co wiedzieli starali się upatrywać zamiarów Stwórcy, stąd wszystkiemu w przyrodzie przypisywano jakieś znaczenie.
Dla ówczesnego człowieka paw był symbolem zmartwychwstania, nieśmiertelności i odrodzenia. Stąd często umieszczany był na obrazach, mozaikach, dużo uwagi poświęcano im w średniowiecznych bestiariuszach, czyli literaturze opisującej przyrodę.
Skąd taka symbolika?
Paw zjada między innymi węże, co przekonywało ludzi, że zjadany wraz z nimi jad w ogóle im nie szkodzi. Wręcz przeciwnie – właśnie dzięki połkniętemu jadowi paw ma takie kolorowe upierzenie.
Każdego roku paw zrzuca stare pióra z ogona i na ich miejscu wyrastają nowe, jeszcze piękniejsze. Jest więc symbolem odrodzenia, nadziei na to, że gdy przeminie stare, nastąpi nowe – lepsze.
Dla średniowiecznego człowieka czytającego biblię pauperum, czyli jej ilustrowaną wersję dla osób niewykształconych i niepiśmiennych, pawie pióra miały też bardzo mocną symbolikę postrzegania Boga jako tego, który wszystko widzi, wszystkie złe i dobre uczynki. Kiedy paw rozkłada swój ogon patrzy na człowieka mnóstwo oczu. Oczu Boga.
Ja uwielbiam symbolikę. Nie tą związaną z przesądami, ale tą opisującą naturę.
Akurat chustecznik/rękawicznik powstał jeszcze w czasie, kiedy nikt sobie nie wyobrażał, że przyjdzie nam żyć z nieznanym wirusem. Nikt sobie nie wyobrażał, że przyjdzie nam żyć w innej rzeczywistości. Teraz pawie pióra na tym pudełku są dla mnie symbolem. Odrodzenia i nadziei.
Czego i Wam życzę!