Często walczymy z chwastami w ogrodzie. Z pokrzywą, podagrycznikiem, mniszkiem lekarskim, koniczyną. To walka zupełnie niepotrzebna i powinniśmy nauczyć się żyć z przyrodą, nawet z takim chwastem jak pokrzywa. Z pokrzywy zrobimy cenny nawóz, z podagrycznika sałatkę, a z mniszka lekarskiego chociażby syrop, który pomoże nam w walce z infekcjami.

Ktoś kto mnie zna to wie, że żal mi wyrzucić najmniejszej roślinki. W razie potrzeby będę reanimować taką, aż nadzieja uschnie razem z nią. Zazwyczaj jednak ani nadzieja ani roślinka nie usycha i upycham ją gdzieś w ogrodzie.

Taką słabość mam także do chwastów. W zasadzie dla większości znalazłam już zastosowanie, a nad pozostałymi pracuję.

Pokrzywa w ogrodzie. Tak, mam ją w swoim i pielęgnuję.

Niewątpliwie moją ulubienicą jest pokrzywa. Żeby Wam zobrazować nabożeństwo jakie mam do tej rośliny, opowiem Wam jaki miałam kiedyś koszmarny sen. Sen przyśnił mi się zaraz po tym,  jak postawiliśmy płot i odgrodziliśmy się od sąsiada. Sąsiad buduje dom, działkę ma jeszcze nie zagospodarowaną i na jego części pozostała znaczna ilość dorodnych pokrzyw. U nas pod północno – zachodnim płotem też są, ale jest ich mniej.

Śni mi się zatem, że zbieram sobie te nasze pokrzywy codziennie, robię z nich koktajle, herbatki, używam do kąpieli… Któregoś dnia wychodzę jak zwykle po pokrzywy. Nie ma! Skończyły się! Obleciałam cały ogród i nie ma ani listka pokrzywy. Z zazdrością patrzę na działkę sąsiada, która aż tonie w tym dobrodziejstwie. Postanowiłam, że przejdę przez płot i przyniosę trochę sadzonek. Sadzonek pokrzyw – jak to brzmi… Przyniosłam, posadziłam, pielęgnowałam całymi dniami.  Żadna się nie przyjęła. Z tych co zrywałam też nie wybiły nowe odrosty. Koszmar! Płakałam jak bóbr nad tymi pokrzywami. A jak się obudziłam, to sobie tak po cichu obiecałam, że muszę kontrolować  populację  tego zielska w ogródku. Żeby nie wymarło.

Pokrzywa – kiedy i jak ją zbierać?

Najbardziej wartościowe są młode pędy pokrzywy zbierane wiosną i wczesnym latem, w suchy, słoneczny dzień. Ja zrywam górną część łodygi, mniej więcej w połowie. Pokrzywa traci częściowo swoje walory, kiedy zaczyna kwitnąć. Ale i tak nadal jest bardzo cenna i wykorzystuję ją wtedy do kąpieli i na gnojówkę dla roślin.

Dlaczego pokrzywa jest tak cenna?

  • zawiera dużą ilość witamin ( B2, C, A, K) oraz żelaza, magnezu i potasu dlatego powinny ją stosować osoby z anemią, niską odpornością, po przebytych chorobach;
  • wspomaga odchudzanie –  działa moczopędnie i wspiera procesy trawienne;
  • korzystnie wpływa na pracę żołądka, wątroby i trzustki;
  • oczyszcza organizm z toksyn;
  • obniża poziom cholesterolu i  ciśnienie krwi;
  • reguluje poziom cukru we krwi;
  • działa przeciwzapalnie ( ja zaparzam świeżą pokrzywę i dodaję do kąpieli na mój schorowany kręgosłup);
  • odbudowuje zniszczone włosy, zapobiega ich wypadaniu;

Pokrzywa w moim ogrodzie – jak korzystam z jej dobrodziejstwa?

  • dodaję świeże liście do zielonych koktajli tutaj znajdziecie przepis na koktajl w którym pokrzywę można stosować zamiennie z jarmużem;
  • zaparzam herbatę – w sezonie ze świeżych liści, po sezonie wykorzystuję ususzone, które zabrałam wiosną;
  • zaparzam i dodaję do kąpieli – leczy wszelkie stany zapalne, poprawia jakość skóry i włosów;
  • sporządzam gnojówkę z pokrzyw – do 10 litowego  wiaderka wrzucam  3 spore garście pokrzyw, zalewam wodą i odstawiam w zaciszne i niezbyt uczęszczane miejsce w ogródku (gnijące rośliny pachną nieciekawie). Po ok. 2 tygodniach  specyfik jest gotowy do użycia. Rozcieńczam go z wodą (nierozcieńczony może spalić rośliny) 1 część gnojówki i 10 części wody – jeśli chcemy zastosować jako nawóz i 1 część gnojówki  i 20 części wody – jeśli chcemy opryskać rośliny. Gnojówka doskonale sprawdza się jako oprysk na młode sadzonki pomidorów, skutecznie chroni je przed chorobami. Sprawdziłam – polecam.  Resztki roślin można wyrzucić na kompost – bardzo go wzbogacą.

Mam nadzieję, że chociaż trochę zachęciłam Was do korzystania z dobrodziejstw, jakie daje pokrzywa. W obecnej rzeczywistości, kiedy drżymy przed nieznanym nam jeszcze wirusem, warto zainwestować w ochronę i wzmocnienie organizmu. Tym bardziej, że inwestycja ta nie jest kosztowna. Spacer po pokrzywy w czasach ograniczonej izolacji będzie tylko przyjemnością.

Jest tylko jeden warunek oczywiście – pokrzywę należy pozyskiwać z terenów niezanieczyszczonych. Albo chociaż z miejsc oddalonych od szlaków komunikacyjnych. Dlatego pokrzywa w ogrodzie to dobry pomysł. Możecie hodować ją w miejscu zacisznym, niereprezentacyjny, gdzieś za domem, pomieszczeniem gospodarczym.

Należy też pamiętać, że pokrzywa w ogrodzie to jednak intruz. Może się rozrastać dzięki długim i gęstym korzeniom. Należy ją więc hodować tam, gdzie nie zaszkodzi innym roślinom. Nie zagłuszy ich i nie zniszczy naszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk

Powrót do góry