Na przeziębienia i kaszel najlepszy jest syrop z kwiatów czarnego bzu.

Idąc za ciosem, przetwarzam dary natury na okoliczność wszelkich chorób i niedomagań. Jakiś czas temu zrobiłam syrop z kwiatów bzu czarnego. Zmotywowana przez Katarzynę, którą pozdrawiam i która otrzymała część wyprodukowanego specyfiku 😉

Czarny bez to pospolity krzew rosnący na nieużytkach, na skraju lasu, w zaroślach. Warto go mieć także w ogrodzie. 

Wiosną pozyskuje się z niego kwiaty, aby zrobić najlepszy i najskuteczniejszy syrop na kaszel. Jesienią natomiast zbiera się jego owoce i przetwarza na sok, który jest najlepszym antidotum na wysoką gorączkę i działa napotnie. 

Proporcje dobrałam sama, opierając się na doświadczeniu osób, które w każdym sezonie robią ten syropek. Mój zawiera dużą ilość kwiatów, aby był bardziej aromatyczny i mniej cukru, bo jakoś wydaje mi się, że będzie zdrowszy.

Składniki:

  • 100 baldachów bzu czarnego
  • 2 litry wody
  • 1 kg cukru
  • sok z dwóch cytryn

Kwiaty zbieramy w suche, słoneczne przedpołudnie. Należy robić to delikatnie, składając kwiatki do jakiegoś pojemnika lub miski bez dziur, aby nie wytrzepać pyłku. Po powrocie równie delikatnie przenosimy, na papier, aby pozbyć się owadów. Po czym nożyczkami odcinamy same drobne kwiatuszki, starając się nie pozostawiać łodyg, gdyż dają one gorzki posmak.

Z wody, cukru i soku cytrynowego przygotowujemy zalewę i wrzącą zalewamy kwiaty. Mieszamy, aby kwiaty były całkowicie zanurzone w syropie. Odstawiamy na 4 dni w chłodne miejsce. Po tym czasie przecedzamy przez sitko wyłożone gazą i przelewamy do wyparzonych słoików lub butelek. Aby dotrwały do zimy, należy je zapasteryzować. Gotujemy słoiczki w garnku wyłożonym ściereczką, wypełnionym wodą do połowy wysokości słoiczków. Ja pasteryzowałam 20 minut. Gotowe. Teraz czekają na jesienno – zimowe niedomagania 😉

Jeśli chcielibyście spróbować innego naturalnego specyfiku do walki z przeziębieniem, polecam syrop z pędów sosny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk

Powrót do góry